Galaxy S20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Refurbished)
KSh 9,700 Original price was: KSh 9,700.KSh 9,000Current price is: KSh 9,000.
Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Refurbished)
KSh 10,800 Original price was: KSh 10,800.KSh 10,000Current price is: KSh 10,000.
Free, Same Day Delivery in Nairobi & Mombasa
Galaxy S21 Plus (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4800mAh – Certified Refurbished)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,600Current price is: KSh 6,600.
| Display | 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Camera | 12MP + 64MP + 12MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 4,800mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Samsung Galaxy S21 Plus 5G (128GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 6,600; followed by easy installments of Ksh 1,110 weekly for one year.

Galaxy S21 Plus Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 12.0 MP + 64.0 MP + 12.0 MP |
| Video Recording | 8K UHD video recording (7680 × 4320) @24fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 12MP wide, f/1.8, Dual Pixel AF, OIS 64MP telephoto, f/2.0, PDAF, OIS DepthVision camera 3x Hybrid Optic Zoom Up to 30x digital zoom LED flash |
| Front Camera | 10MP F2.2 |
| Front Camera Features | 10MP selfie, f/2.2, 80° FOV Dual Pixel Auto Focus |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 3200 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 525 ppi |
| Display Features | 20:9 aspect ratio 120Hz refresh rate (FHD) / 60Hz (QHD) HDR10+ certified Up to 1200 nits peak brightness Infinity-O near bezel-less design Corning Gorilla Glass 6 protection ~90.5% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Battery Features | Non-removable battery Up to 15 hours LTE internet usage Up to 17 hours Wi-Fi internet usage Up to 23 hours 4G LTE talk time Fast Wireless Charging 2.0 Fast wired charging supported QC 2.0 and AFC compatible WPC wireless charging compatible Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, One UI 6.1 |
| Processor | 2.9 GHz Octa-core 7nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | Samsung Wireless DeX ANT+ IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus 26ms latency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM Up to 1.2Gbps Download Up to 1.2Gbps Upload Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.0 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 161.5 x 75.6 x 7.8 mm |
| Body | Gorilla Glass Victus+ Back Plastic Frame |
| Weight | 200 g |
| Colors | Phantom Violet Phantom Black Phantom Silver Phantom Gold Phantom Red |
| In the Box | Galaxy S21 Plus handset |
| Other Names | Samsung S21 Plus S21 Plus Galaxy S21+ Samsung Galaxy S21+ |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/8GB – Ksh 33,200 |
| Availability | Available since January 2021 |
Galaxy S21 Plus Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 6,600 |
| 12 Months | Ksh 1,110 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,410 Weekly |
| 6 Months | Ksh 1,940 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,670 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 14,900 |
| 6 Months | Ksh 1,390 Weekly |
| 3 Months | Ksh 2,520 Weekly |
| 2 Months | Ksh 3,540 Weekly |
| 1 Month | Ksh 6,630 Weekly |
Related Smartphones
KSh 6,500 – KSh 7,500Price range: KSh 6,500 through KSh 7,500
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
