Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
| Display | 6.9 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB/64GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16, Xiaomi HyperOS 3 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Description
Redmi A7 Pro (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2,500; followed by installments of Ksh 80 Daily for one year. The 64GB/4GB is also available, at a deposit of Ksh 2,200 and installments of Ksh 70 daily.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.
Redmi A7 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 + Auxiliary lens |
| Video Recording | 1080p video recording @30fps (rear & front) 720p video recording @30fps (rear & front) Standard video recording mode (rear & front) Time-lapse video recording (rear & front) HDR video support (rear) Night video enhancement (rear) AI video optimization (scene detection & clarity tuning) |
| Rear Camera Features | 13MP main camera, 1/3.06″ sensor size AI dual camera system (main + auxiliary lens) HDR mode (improved light & shadow balance) Night mode (low-light photography) Portrait mode (background blur) Document mode (scan & capture documents) Time-lapse photography FilmCamera mode (creative filters & effects) AI scene optimization (automatic image enhancement) Enhanced light intake (+13% vs previous gen) |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Fill light (screen illumination for low light) HDR mode (balanced lighting) Portrait mode (background blur) Night mode (low-light selfies) Time-lapse mode AI beauty/enhancement (facial optimization) |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 64GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz refresh rate (adaptive) Supports sunlight mode 650 nits typical brightness 800 nits High Brightness Mode (HBM) 8-bit color depth 83% NTSC color gamut 1500:1 contrast ratio DC dimming (reduced flicker) TÜV Rheinland Low Blue Light certification TÜV Rheinland Flicker Free certification TÜV Rheinland Circadian Friendly certification Capacitive multi-touch display Wet Touch Technology 2.0 (responsive touch with wet/oily fingers) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | High-capacity battery for extended daily usage 15W fast charging support USB Type-C charging interface Long battery lifespan (maintains performance after ~1000 charge cycles) Up to ~2.37 days typical usage (light use scenario) Up to ~49 hours call time Up to ~77 hours music playback Up to ~35 hours video playback Battery optimization via Xiaomi HyperOS (efficient power management) |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultra |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual standby |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS: L1 A-GPS supplementary positioning GLONASS: G1 BDS: B1I Galileo E1 Electronic compass Wireless network Data network Sensor Assisted Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| Audio Playback | |
| Video Playback | |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 71.56 × 79.47 × 8.15 mm |
| Body | Slim body design (~8.15mm thickness) Large form factor with wide display footprint Plastic back & plastic frame construction Durable everyday build design Sleek, refined aesthetic with modern finish Nature-inspired color design (textured finish) Side-mounted fingerprint sensor AI Face Unlock support Waterdrop / notch-style front design Flat display design IP52–IP54 splash resistance (region dependent) |
| Weight | 208 g |
| Colors | Black Mist Blue Palm Green Sunset Orange |
| In the Box | Handset (Redmi A7 Pro) Power adapter (charger) USB Type-C cable SIM eject tool Protective case Quick start guide & warranty card Safety information leaflet |
| Availability | Available since January 2026 |
Redmi A7 Pro Payment Plans
| Redmi A7 Pro 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 80 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 88 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 98 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 124 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 140 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 203 Daily |
| Redmi A7 Pro 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 70 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Redmi A Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Related Smartphones
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600
-6% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.