Galaxy Note 20 (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4300mAh - Certified Refurbished)
KSh 7,500 Original price was: KSh 7,500.KSh 6,800Current price is: KSh 6,800.
Galaxy S20 Plus (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh - Certified Refurbished)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,500Current price is: KSh 6,500.
Free, Same Day Delivery in Nairobi & Mombasa
Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Refurbished)
KSh 12,000 Original price was: KSh 12,000.KSh 11,200Current price is: KSh 11,200.
| Display | 6.9 inches, 1440 x 3088 pixels |
| Camera | 108MP + 12MP + 12MP triple |
| Storage | 128GB/256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 4,500mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 13, OneUI 5 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Samsung Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 11,200; followed by easy installments of Ksh 1,370 weekly for one year.
Galaxy Note 20 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108.0 MP + 12.0 MP + 12.0 MP |
| Video Recording | 8K UHD video (7680 × 4320) at 24fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 108MP wide, f/1.8, PDAF, OIS 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 12MP telephoto, f/3.0, 5x optical zoom Laser AF sensor Up to 50x digital zoom Rear flash |
| Front Camera | 10MP F2.2 |
| Front Camera Features | 10MP selfie camera, f/2.2 1.22µm pixel size 80° field of view Dual Pixel Auto Focus |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 496 ppi |
| Display Features | Infinity-O Display design HDR10+ certified 120Hz refresh rate Near bezel-less full-frontal screen |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Battery Features | Up to 15 hours LTE internet usage Up to 15 hours Wi-Fi internet usage Up to 23 hours video playback Up to 103 hours audio playback Up to 35 hours 4G LTE talk time Non-removable battery Fast Wireless Charging 2.0 USB Power Delivery 3.0 (PPS) fast charging Compatible with AFC and QC 2.0 WPC certified wireless charging Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13, One UI 5 |
| Processor | 3.0 GHz Octa-core 7nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | Samsung Wireless DeX ANT+ IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus 26ms latency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Single SIM: Nano SIM + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 Dual-band Wi-Fi Direct |
| S-Pen | Bluetooth-enabled S Pen Lithium Titanate battery Up to 24 hours standby time 4096 pressure levels 0.7mm pen tip diameter Up to 10m Bluetooth control range IP68 water and dust resistant Stylus writing works without battery power |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos support Hybrid 2-way dynamic earphones UHQ 32-bit audio playback DSD64 / DSD128 support Supports MP3, AAC, FLAC, WAV and more Bluetooth Dual Audio support Scalable Codec support High AOP microphone for clearer recording |
| Video | Supports MP4, MKV, AVI, FLV and more Smart View screen mirroring 1080p @30fps DisplayPort over USB-C Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @60fps |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Hall Sensor Light Sensor Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Body | Gorilla Glass Victus+ Back Plastic Frame |
| Weight | 208 g |
| Colors | Mystic Gray Mystic Green Mystic Bronze |
| In the Box | Galaxy Note 20 Ultra handset Data Cable (USB C-to-C) Sim Eject Tool |
| Other Names | Samsung Note 20 Ultra Note 20 Ultra 5G |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/8GB – Ksh 45,000 |
| Availability | Available since August 2020 |
Galaxy Note 20 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 11,200 |
| 12 Months | Ksh 1,370 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,740 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,370 Weekly |
| 3 Months | Ksh 4,480 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 20,200 |
| 6 Months | Ksh 1,710 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,080 Weekly |
| 2 Months | Ksh 4,310 Weekly |
| 1 Month | Ksh 8,080 Weekly |
