Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 30C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700.
Out of stock
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14 |
| Deposit | Ksh 2,700 |
| Installments | Ksh 70 Daily |
Out of stock
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Tecno Spark 30C (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2,700; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year.

Tecno Spark 30C Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | AI Scene Recognition Bokeh / HDR Dual LED Flash Panorama / PDAF |
| Front Camera | 8MP f/2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS, 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging 4 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.8 x 75.5 x 8.5 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Plastic Frame |
| Weight | 195 g |
| Colors | Orbit Black Orbit White Magic Skin 3.0 |
| In the Box | Tecno Spark 30c Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger / Sim Ejector Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 14,500 |
| Lipa Mdogo Mdogo Price | Ksh 2,700 Deposit Installments of Ksh 70 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Operating System | Android 14Android 14 is tailored to meet the needs of modern smartphone users, with its sleek design updates, smarter AI-powered features and seamless integration with foldable and large-screen devices. |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 30C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.
Related Smartphones
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
-21% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.