Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Free, Same Day Delivery in Nairobi & Mombasa
Vivo Y27s (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 5,500 Original price was: KSh 5,500.KSh 5,000Current price is: KSh 5,000.
Out of stock
| Display | 6.64 Inches, 2388 ×1080 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 13, Funtouch OS 13 |
| Deposit | Ksh 5,000 |
| Installments | Ksh 120 Daily |
Out of stock
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Vivo Y27s (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 5,000 and easy installments of Ksh 120 daily for one year.

Vivo Y27s Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP f/1.8 + 2MP f/2.4 |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse Slo-mo |
| Rear Camera Features | Double Exposure Live Photo Night / Portrait Rear Flash |
| Front Camera | 8MP f/2.0 |
| Front Camera Features | Autofocus Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.64 inches |
| Resolution | 2388 × 1080 Pixels (FHD+) |
| Display Type | LCD Screen |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Display Features | 650 nits Peak Brightness 90Hz Refresh Rate 100% P3 Color Gamut 99% NTSC Color Saturation Capacitive multi-touch |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 44W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13 Funtouch OS 13 |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP54 Dust & Water Resistant |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.06 × 76.17 × 8.17 mm |
| Body | Glass Front Composite Plastic Back Plastic Frame |
| Weight | 192 g |
| Colors | Burgundy Black Garden Green |
| In the Box | Vivo Y27s Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Phone Case Warranty Card Protective Film (applied) |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 32,500 |
| Lipa Mdogo Mdogo Price | Ksh 5,000 Deposit Installments of Ksh 120 Daily |
| Availability | Available since November 2023 |
Related Smartphones
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
KSh 12,900 – KSh 14,000Price range: KSh 12,900 through KSh 14,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
KSh 3,100 – KSh 3,300Price range: KSh 3,100 through KSh 3,300
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
KSh 5,100 – KSh 5,700Price range: KSh 5,100 through KSh 5,700
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
