Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel A70 (128GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 Original price was: KSh 2,500.KSh 2,100Current price is: KSh 2,100.
Out of stock
| Display | 6.6 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + QVGA |
| Memory | 128GB Storage; 3GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 13 Go, Itel OS 13 |
| Deposit | Ksh 2,100 |
| Installments | Ksh 55 Daily |
Out of stock
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Itel A70 (128GB/3GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2100; followed by installments of Ksh 55 Daily for one year.

Itel A70 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + QVGA |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | HDR Panorama LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB + 3GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Display Features | 120Hz Touch Sampling Rate 500 Nits Display Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 10W Standard Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13 (Go Edition) Itel OS 13 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc Tiger T603 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Platform Features | |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.6 mm |
| Weight | 190g |
| Colors | Field Green Brilliant Gold Starlish Black Azure Blue |
| In the Box | Itel A70 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 10,200 |
| Lipa Mdogo Mdogo Plan | Ksh 2,100 Deposit Installments of Ksh 55 Daily |
| Availability | Available since October 2023 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Battery | 5000mAh |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 3GB |
| Series | Itel A Series |
| Operating System | Android 13While Android 12 introduced bold visual and functional changes, Android 13 refined these with expanded customization, enhanced privacy tools, and improved media and multitasking features. |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 8MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel A70 (128GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Samsung A42 5G (128GB/6GB; 48MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 6,700Original price was: KSh 6,700.KSh 6,000Current price is: KSh 6,000. -
Galaxy S22 Ultra (256GB/12GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 24,000Original price was: KSh 24,000.KSh 22,700Current price is: KSh 22,700. -
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 36,500Original price was: KSh 36,500.KSh 33,200Current price is: KSh 33,200. -
Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 30,000Original price was: KSh 30,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200.

Reviews
There are no reviews yet.