Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,800 Original price was: KSh 6,800.KSh 6,000Current price is: KSh 6,000.
Realme C71 (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6300mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,000 Original price was: KSh 6,000.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 15, Itel OS 15 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Itel S26 Ultra (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 5,300; followed by installments of Ksh 138 Daily for one year.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.

Itel S26 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.6 + XXMP + AI Lens |
| Video Recording | 2K/30FPS Video Recording |
| Rear Camera Features | 50MP Action Snapshot Super Night Mode 15x Zoom, Filters, Pro Mode Panorama, Slow Motion, Time-lapse AIGC Gallery Studio AIGC Portrait |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock 2K 30fps Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Curved AMOLED Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1400 Nits Peak Brightness Always-on Display 100% DCI-P3 Gamut Gorilla Glass 7i 1500Hz Touch Sampling 2160Hz PWM Dimming 94% Screen to Body Ratio Wet Touch Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6,000mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging Bypass Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 itel OS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T620 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust & Water Resistant 60-month Fluency |
| AI Features | AI Vlog AI Sky Enhancer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.6 mm |
| Body | TitanShield Protection Integrated Metal Inner Frame Coated Protection Film |
| Weight | 163g |
| Colors | Sapphire Black Blue Blush Pink Gold Gilded White Moonstone Silver |
| In the Box | Itel S26 Ultra Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | S26 Ultra Itel Super 26 Ultra Super 26 Ultra |
| Availability | Available since September 2025 |
Itel S26 Ultra Payment Plans
| Deposit | Ksh 5,300 |
| 12 Months Plan | Ksh 138 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 160 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 200 Daily |
| VIP Option | |
| Deposit | Ksh 8,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 123 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 141 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 178 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 256GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
| Battery | 5000mAh |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| RAM | 8GB |
| Operating System | Android 14Android 14 is tailored to meet the needs of modern smartphone users, with its sleek design updates, smarter AI-powered features and seamless integration with foldable and large-screen devices. |
| Main Camera | 50MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 32MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.

Reviews
There are no reviews yet.