Realme C75x (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5600mAh)
KSh 6,800 Original price was: KSh 6,800.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Infinix Note 50s 5G (256GB/8GB; 64MP Triple Camera; 5500mAh)
KSh 7,500 Original price was: KSh 7,500.KSh 7,000Current price is: KSh 7,000.
Free, Same Day Delivery in Nairobi & Mombasa
Itel City 100 (256GB/4GB; 13MP Camera; 5200mAh)
KSh 2,921 – KSh 3,036Price range: KSh 2,921 through KSh 3,036
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 4GB/6GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | 256GB – Ksh 3,036; 128GB – 2,921 |
| Installments | 256GB – Ksh 70 Daily; 128GB – Ksh 74 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Itel City 100 (256GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,036; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year. The 128GB/6GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 2,921 and installments of Ksh 74 daily.
Itel City 100 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP |
| Video Recording | 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | HDR Portrait Panorama LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB / 4GB |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging Up to 69.9h Music Playback Up to 20.7h Video Playback Reverse Wired Charging Bypass Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Itel OS 14.5 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm |
| Weight | 185g |
| Colors | Navy Blue Pure Titanium Fairy Purple |
| In the Box | Itel City 100 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 13,700 |
| Lipa Mdogo Mdogo Plan | DEPOSIT: KSH 3,036 12 Months: Ksh 70 Daily 9 Months: Ksh 80 Daily 6 Months: Ksh 100 Daily |
| Availability | Available since April 2025 |
