Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
iPhone 11 Pro Max (256GB/4GB; 12MP Quad Camera- Certified Refurbished)
KSh 18,000 Original price was: KSh 18,000.KSh 17,500Current price is: KSh 17,500.
Free, Same Day Delivery in Nairobi & Mombasa
iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera – Certified Refurbished)
KSh 7,000 – KSh 10,600Price range: KSh 7,000 through KSh 10,600
| Display | 6.1 inches, 828 x 1792 pixels |
| Camera | 12MP + 12MP Dual |
| Storage | 128GB/256GB |
| RAM | 4GB |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| Software | iOS 13, Upgradeable to iOS 26.2 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Apple iPhone 11 (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 7,000 and installments of Ksh 1,170 Weekly for one year. The 256GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 10,600 and installments of Ksh 1,290 daily.
iPhone 11 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 12MP F1.8 + 12MP F2.4 Dual |
| Video Recording | 4K video: 24 / 25 / 30 / 60 fps 1080p HD: 25 / 30 / 60 fps 720p HD: 30 fps Extended dynamic range up to 60 fps Optical image stabilization (Wide) 2× optical zoom out Digital zoom up to 3× Audio zoom True Tone flash QuickTake video Slo-mo 1080p: 120 fps & 240 fps Time-lapse with stabilization Cinematic video stabilization Continuous autofocus 8MP photos while recording 4K Playback zoom Formats: HEVC & H.264 Stereo recording |
| Rear Camera Features | Dual 12MP Wide & Ultra Wide cameras Wide ƒ/1.8 & Ultra Wide ƒ/2.4 (120° FoV) 2× optical zoom out Digital zoom up to 5× Portrait mode with Depth Control Portrait Lighting (6 effects) Optical image stabilization (Wide) Six-element (Wide) lenses Five-element (Ultra Wide) lenses True Tone flash with Slow Sync Panorama up to 63MP Sapphire crystal lens cover 100% Focus Pixels (Wide) Night mode & Deep Fusion (Wide) Smart HDR for photos Wide color photos & Live Photos Red-eye correction & auto stabilization Burst mode & photo geotagging Formats: HEIF & JPEG |
| Front Camera | 12MP F2.2 |
| Front Camera Features | 12MP TrueDepth camera ƒ/2.2 aperture Portrait mode & Depth Control Portrait Lighting (6 effects) Animoji & Memoji 4K video: 24 / 25 / 30 / 60 fps 1080p HD: 25 / 30 / 60 fps Slo-mo 1080p at 120 fps Smart HDR (next-gen) Extended dynamic range (video 30 fps) Cinematic video stabilization QuickTake video Wide color photos & Live Photos Retina Flash Auto image stabilization Burst mode Face ID (TrueDepth) |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.1 inches |
| Resolution | 828 x 1792 Pixels (HD) |
| Display Type | Liquid Retina HD display 16M colors |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Display Features | 6.1-inch all-screen LCD (IPS) 1400:1 contrast ratio True Tone display Wide color (P3) Haptic Touch 625 nits max brightness Fingerprint-resistant oleophobic coating Multi-language & character support Rounded corners (6.06-inch measured rectangle) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 3110mAh, Li-Ion |
| Battery Features | Video playback: up to 17 hrs Streamed video playback: up to 10 hrs Audio playback: up to 65 hrs Built-in Li-ion battery Fast charge: 50% in ~30 min (20W+ adapter) Qi wireless charging supported USB charging via computer or power adapter |
| PLATFORM | |
| Operating System | iOS 13, Upgradable to iOS 26.2 |
| Processor | 2.65 Hexa-Core 2 performance cores 4 efficiency cores |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| GPU | Apple GPU (4-core) |
| Platform Features | IP68 Water & Dust Resistant 2 meters up to 30 minutes Apple Pay 8-core Neural Engine Spatial audio playback Siri Intelligent personal assistant |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual SIM (nano-SIM and eSIM) |
| Wi-Fi | 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO |
| USB | USB 2.0 |
| Location | Built-in GPS/GNSS Digital compass Wi‑Fi Cellular iBeacon Microlocation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Video Calling | FaceTime video over cellular & Wi-Fi FaceTime HD (1080p) over Wi-Fi SharePlay for movies, TV, music & apps Screen sharing Portrait mode in FaceTime Spatial audio Voice Isolation mic mode Wide Spectrum mic mode Zoom with rear-facing camera |
| Audio Playback | Supports AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC Supports Dolby Digital, Dolby Digital Plus & Dolby Atmos Spatial audio playback User-configurable maximum volume limit |
| Video Playback | HEVC & H.264 support Dolby Vision, HDR10 & HLG support AirPlay up to 4K HDR (Apple TV 2nd gen+ / AirPlay 2 TVs) Video mirroring up to 1080p (Lightning Digital AV / VGA adapters) |
| Accessibility | Voice Control VoiceOver Zoom Magnifier RTT and TTY support Siri and Dictation Type to Siri Switch Control Closed Captions AssistiveTouch Spoken Content Back Tap |
| External Buttons and Connectors | Volume up/down Ring/Silent Side button Built-in stereo speakers Lightning connector Built-in microphones |
| Sensors | Face ID Barometer Three‑axis gyro Accelerometer Proximity sensor Ambient light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Body | Glass front Glass back Aluminum frame |
| Weight | 194 g |
| Colors | Black White Purple Red Green Yellow |
| In the Box | Apple iPhone 11 Handset USB-C to Lightning Cable Documentation |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/4GB – Ksh 35,000 256GB/4GB – Ksh 42,500 |
| Availability | Available since September 2019 |
iPhone 11 (128GB/4GB) Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 7,000 |
| 12 Months | Ksh 1,170 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,490 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,040 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,860 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 15,700 |
| 6 Months | Ksh 1,470 Weekly |
| 3 Months | Ksh 2,670 Weekly |
| 2 Months | Ksh 3,740 Weekly |
| 1 Month | Ksh 7,000 Weekly |
Related Smartphones
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gray
Green
