Galaxy S21 Plus (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4800mAh - Certified Refurbished)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,600Current price is: KSh 6,600.
Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Refurbished)
KSh 30,000 Original price was: KSh 30,000.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)
KSh 10,800 Original price was: KSh 10,800.KSh 10,000Current price is: KSh 10,000.
| Display | 6.8 inches, 1440 x 3200 Pixels |
| Camera | 108MP + 10MP + 10MP + 12MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5,000mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Description
Samsung Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 10,000; followed by easy installments of Ksh 1,220 weekly for one year.

Galaxy S21 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP + 10MP + 12MP + 10MP |
| Video Recording | 8K UHD (7680 × 4320) @24fps 4K @30/60fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 108MP wide, f/1.8, PDAF, OIS 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV, Dual Pixel AF 10MP telephoto, f/2.4, OIS, 3x optical zoom 10MP periscope telephoto, f/4.9, OIS, 10x optical zoom Laser AF sensor Up to 100x Space Zoom LED flash |
| Front Camera | 40MP F2.2 |
| Front Camera Features | Auto Focus PDAF, 80° FOV |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.8 inches |
| Resolution | 3200 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 515 ppi |
| Display Features | Infinity-O design HDR10+ certified Adaptive 120Hz refresh rate (10–120Hz) Eye Comfort Shield 1500 nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Features | Non-removable battery Up to 18 hours LTE internet usage Up to 18 hours Wi-Fi internet usage Up to 22 hours video playback Up to 81 hours audio playback Up to 41 hours 4G LTE talk time Fast Wireless Charging 2.0 USB Power Delivery 3.0 (PPS) fast charging AFC and QC 2.0 compatible WPC wireless charging certified Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, One UI 6.1 |
| Processor | 2.9 GHz Octa-core 5nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM Up to 1.2Gbps Download Up to 1.2Gbps Upload Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.0 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm |
| Body | Glass front (Gorilla Glass 6) Glass back (Gorilla Glass 6) Aluminum frame |
| Weight | 227 g |
| Colors | Cosmic Black Cosmic Gray Cloud Blue |
| In the Box | Galaxy S21 Ultra handset |
| Other Names | Samsung S21 Ultra S21 Ultra Samsung Galaxy S21 Ultra |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/8GB – Ksh 40,000 |
| Availability | Available since January 2021 |
Galaxy S21 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 10,000 |
| 12 Months | Ksh 1,220 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,550 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,110 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,980 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 18,000 |
| 6 Months | Ksh 1,520 Weekly |
| 3 Months | Ksh 2,740 Weekly |
| 2 Months | Ksh 3,840 Weekly |
| 1 Month | Ksh 7,180 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 40MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Related Smartphones
Galaxy S20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)
-6%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A56 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 19,500 – KSh 21,000Price range: KSh 19,500 through KSh 21,000
-6%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.