Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 6,900 Original price was: KSh 6,900.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Infinix Smart 20 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 3,500 Original price was: KSh 3,500.KSh 3,100Current price is: KSh 3,100.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500 Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900.
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Description
The new Infinix Note 60 Pro 5G (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 6,900; followed by installments of Ksh 210 Daily for one year.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.
Infinix Note 60 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.59 + 8MP F2,2 |
| Video Recording | 4K video @30fps (rear & front) 1080p video @60/30fps (rear & front) 720p video @30fps (rear & front) 1080p slow motion @120fps |
| Rear Camera Features | 50MP main, 0.8µm, 78° FOV, AF, OIS 8MP ultra-wide, 1.12µm, 111.4° FOV, AF Rear flash supported AI Cam, Portrait, Super Night Vlog, Video, Pro mode Panorama, Time-Lapse, Dual Video Sky Shop, Documents Super Macro, Street Snap |
| Front Camera | 13MP F2.2, 1.12µm, 82° FOV |
| Front Camera Features | 4K video recording @30fps 1080p video @60/30fps 720p video @30fps Portrait, AI Cam, Super Night Dual Video and Time-Lapse Face detection supported HDR selfie support Beauty / AI enhancement modes Screen flash for low-light selfies Dual-view video support Time-lapse video support Stabilized video recording AI scene recognition for selfies |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1208 x 2644 Pixels (1.5k) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 60/90/120/144 Hz refresh rate Up to 240Hz touch sampling rate 2800Hz instant touch sampling rate Up to 2304Hz PWM dimming 100% DCI-P3 colour gamut 700 nits typical brightness 1600 nits HBM brightness 4500 nits peak brightness Corning Gorilla Glass 7i protection 93.18% screen-to-body ratio Always-On Display supported Active Matrix Display Ultra HDR display support Edgeless design (1.87mm borders) Eye care / low blue light technology |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | 90W All-Round fast charging Up to 50% in 14 minutes Up to 100% in 35 minutes 30W wireless charging 5W wireless reverse charging 7.5W reverse wired charging MagCharge compatible Battery Self-Healing technology Adaptive Bypass Charging supported Up to 31 hours video playback Up to 20 hours navigation Up to 6 years battery lifespan |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, HiOS 16 3-Year OS Updates |
| Processor | 2.7 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 4 (5G) |
| GPU | Adreno GPU A810 |
| Platform Features | Up to 1,100,000+ AnTuTu score 3D IceCore VC cooling system Infinix AI features 3-year OS updates 5-year security updates |
| AI Features | Infinix AI smart assistant support AI Suggestions for daily tasks and routines AI SnapMemo for saving and summarizing content AI MindHub for personalized knowledge and organization Adaptive AI Noise Cancellation for calls and meetings One-Tap AI shortcut button AI-powered problem solving and instant answers Smart automation for reminders, alarms, and tasks |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 5G network support (SA/NSA) 4G LTE support 3G and 2G support |
| SIM | Dual Nano-SIM support Dual SIM Dual Standby (DSDS) Supports 5G on both SIM slots VoLTE and VoWiFi supported on SIMs |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) Dual-band Wi-Fi (2.4GHz & 5GHz) Wi-Fi hotspot supported Enhanced signal stability for gaming Smart network switching supported |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS A-GPS GLONASS BeiDou Galileo Digital compass Dual-band positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB TYPE-C |
| Audio | Dual stereo speakers tuned by JBL 360° surround sound support Hi-Res audio playback supported AI noise cancellation for calls Enhanced bass and gaming audio |
| Video | Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more Up to 4K UHD video playback Ultra HDR video playback supported 1.5K display optimized video viewing Stereo speakers for immersive playback HDR brightness up to 4500 nits for clearer visuals |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR X-Axis Motor INFRARED BLASTER HEALTH MONITOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.36mm (Torino Black) 162.37 x 77.17 x 7.45mm (Other colors) |
| Body | Premium aluminum unibody design Slim bezels with edgeless display Contoured edges Available in multiple colours Active Matrix lighting system One-Tap button IP64 splash resistance |
| Weight | 201.7g |
| Colors | Mist Titanium Deep Ocean Blue Solar Orange Mocha Brown Torino Black Frost Silver |
| In the Box | Infinix Note 60 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | Infinix Note 60 Pro 5G Note 60 Pro 5G Note 60 Pro |
| Model Number | X6878 |
| Availability | Available since March 2026 |
Infinix Note 60 Pro Payment Plans
| Deposit | Ksh 6,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 210 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 225 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 252 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 326 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 370 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 547 Daily |
Additional information
| Main Camera | 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 13MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Note Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Related Smartphones
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
-6%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 5,300 – KSh 6,000Price range: KSh 5,300 through KSh 6,000Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.