Galaxy Note 20 (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4300mAh - Certified Renewed)
KSh 8,500 Original price was: KSh 8,500.KSh 8,000Current price is: KSh 8,000.
Samsung A42 5G (128GB/6GB; 48MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 6,700 Original price was: KSh 6,700.KSh 5,600Current price is: KSh 5,600.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Renewed)
KSh 13,800 Original price was: KSh 13,800.KSh 11,900Current price is: KSh 11,900.
| Display | 6.9 inches, 1440 x 3088 pixels |
| Camera | 108MP + 12MP + 12MP triple |
| Storage | 128GB/256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 4,500mAh, Wireless Charging |
| Software | Android 13, OneUI 5 |
Category: Samsung
Tag: Samsung Renewed
- 48-Hour Change of Mind – Upgrade, downgrade, or refund your deposit.
- 12-Month Warranty + 90% Discount on repairs for Screen & Water Damage
- Flexible Payment Plans – Up to 12 months, choose what fits your budget.
- A-Grade Quality – Fully tested, clean screen, over 85%+ battery health.
-
New AL Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20. Accra Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Samsung Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 11,900; followed by easy installments of Ksh 1,540 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Galaxy Note 20 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108.0 MP + 12.0 MP + 12.0 MP |
| Video Recording | 8K UHD video (7680 × 4320) at 24fps 960fps slow motion at HD 240fps slow motion at Full HD |
| Rear Camera Features | 108MP wide, f/1.8, PDAF, OIS 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 12MP telephoto, f/3.0, 5x optical zoom Laser AF sensor Up to 50x digital zoom Rear flash |
| Front Camera | 10MP F2.2 |
| Front Camera Features | 10MP selfie camera, f/2.2 1.22µm pixel size 80° field of view Dual Pixel Auto Focus |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 496 ppi |
| Display Features | Infinity-O Display design HDR10+ certified 120Hz refresh rate Near bezel-less full-frontal screen |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Battery Features | Up to 15 hours LTE internet usage Up to 15 hours Wi-Fi internet usage Up to 23 hours video playback Up to 103 hours audio playback Up to 35 hours 4G LTE talk time Non-removable battery Fast Wireless Charging 2.0 USB Power Delivery 3.0 (PPS) fast charging Compatible with AFC and QC 2.0 WPC certified wireless charging Wireless PowerShare supported |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 13, One UI 5 |
| Processor | 3.0 GHz Octa-core 7nm 64-bit Processor |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Platform Features | Samsung Wireless DeX ANT+ IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus 26ms latency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Single SIM: Nano SIM + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 Dual-band Wi-Fi Direct |
| S-Pen | Bluetooth-enabled S Pen Lithium Titanate battery Up to 24 hours standby time 4096 pressure levels 0.7mm pen tip diameter Up to 10m Bluetooth control range IP68 water and dust resistant Stylus writing works without battery power |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos support Hybrid 2-way dynamic earphones UHQ 32-bit audio playback DSD64 / DSD128 support Supports MP3, AAC, FLAC, WAV and more Bluetooth Dual Audio support Scalable Codec support High AOP microphone for clearer recording |
| Video | Supports MP4, MKV, AVI, FLV and more Smart View screen mirroring 1080p @30fps DisplayPort over USB-C Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @60fps |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Hall Sensor Light Sensor Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Body | Gorilla Glass Victus+ Back Plastic Frame |
| Weight | 208 g |
| Colors | Mystic Gray Mystic Green Mystic Bronze |
| In the Box | Galaxy Note 20 Ultra handset Data Cable (USB C-to-C) Sim Eject Tool |
| Other Names | Samsung Note 20 Ultra Note 20 Ultra 5G |
| Availability | Available since August 2020 |
Galaxy Note 20 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 11,900 |
| 12 Months | Ksh 1,540 Weekly |
| 9 Months | Ksh 1,950 Weekly |
| 6 Months | Ksh 2,670 Weekly |
| 3 Months | Ksh 5,040 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 21,500 |
| 6 Months | Ksh 1,810 Weekly |
| 3 Months | Ksh 3,270 Weekly |
| 2 Months | Ksh 4,560 Weekly |
| 1 Month | Ksh 8,530 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 13While Android 12 introduced bold visual and functional changes, Android 13 refined these with expanded customization, enhanced privacy tools, and improved media and multitasking features. |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 10MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Samsung Note Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
Trending Gadgets
-
Galaxy Note 20 (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4300mAh - Certified Renewed)
KSh 8,500Original price was: KSh 8,500.KSh 8,000Current price is: KSh 8,000. -
Galaxy S20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 9,700Original price was: KSh 9,700.KSh 9,000Current price is: KSh 9,000. -
Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh - Certified Renewed)
KSh 13,800Original price was: KSh 13,800.KSh 11,900Current price is: KSh 11,900. -
Galaxy S20 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh - Certified Renewed)
KSh 8,400Original price was: KSh 8,400.KSh 7,100Current price is: KSh 7,100. -
Samsung A42 5G (128GB/6GB; 48MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 6,700Original price was: KSh 6,700.KSh 5,600Current price is: KSh 5,600.

Reviews
There are no reviews yet.