Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
Oppo Reno 14F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 13,500 Original price was: KSh 13,500.KSh 12,400Current price is: KSh 12,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 9,200 Original price was: KSh 9,200.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 108MP + 8MP |
| Storage | 256GB UFS3.1 |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 5,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 8,600; followed by installments of Ksh 200 Daily for one year.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix GT30 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.8 + 8MP F2.2 |
| Video Recording | Front: 4K 30fps / 1080p 30fps Rear: 4K 60fps,30fps / 1080p 60fps Ultra-Wide: 2K 30fps / 1080p 30fps Slow Motion: 1080p 240fps, 120fps |
| Rear Camera Features | 108MP Main Camera, 82° FOV Super PDAF Supported 8MP Ultra-Wide, 111.4° FOV, AF Rear Dual Flash Vlog, Video, AI Cam, Portrait Super Night, Slow Motion Time-Lapse, Dual Video Sky Shop, Pro Mode, Panorama Documents, Super Macro |
| Front Camera | 13MP F2.2 |
| Front Camera Features | AI Beauty Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS3.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1224 x 2720 Pixels (1.5K) |
| Display Type | LTPS AMOLED Screen |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | Screen-to-Body Ratio: 93.7% Refresh Rate: 60Hz /90Hz /120Hz /144Hz Corning Gorilla Glass 7i Brightness: 700 nits (Typical) HBM Brightness: 1600 nits Peak Brightness: 4500 nits Color Gamut: 100% DCI-P3 Touch Sampling Rate: Up to 240Hz Instant Touch Sampling Rate: 2160Hz PWM Dimming: Up to 2304Hz Always-On Display TÜV Low Blue Light Certification |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5,500mAh, Li-Po |
| Battery Features | 45W Fast Charging (10.0V/4.5A, 11.0V/4.1A) 10W Reverse Wired Charging 30W Wireless Charging 5W Wireless Reverse Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15 + 2 Major Android Upgrades + Up to 3 Years Security Patches |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Ultimate 5.5G (4nm) |
| GPU | Mali-G615 MC6 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio |
| Gaming Features | Bypass Charging 2.0 X-axis Linear Motor Dedicated, Customizable RGB LED Lighting |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G, 5.5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR X-AXIS MOTOR SAR SENSOR INFRARED |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.7 x 75.8 x 7.99mm |
| Body | Glass Front (Corning Gorilla Glass 7i) Plastic Frame Plastic Back |
| Water Resistance | IP64 |
| Weight | 187 g |
| Colors | Cyber Black Mirage Silver |
| In the Box | Infinix GT30 Pro Handset USB Type-C Data Cable Dedicated gaming triggers Custom RGB lighting on the back 3D vapor chamber cooling |
| Other Names | GT30 Pro |
| Model Number | X6873 |
| Availability | Available since April 2024 |
Infinix GT30 Pro Payment Plans
| Deposit | Ksh 8,600 |
| 12 Months Plan | Ksh 200 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 238 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 304 Daily |
| 5 Months | Ksh 344 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 502 Daily |
Additional information
| Main Camera | 108MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix GT Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
| Operating System | Android 15 |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.
Related Smartphones
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
Infinix Hot 60i (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.