Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500 Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700.
Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A3x (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5100mAh)
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1604 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 8MP + Auxiliary Lens |
| Memory | 128GB/64GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, ColorOS 14 |
| Deposit | 128GB – Ksh 3,600; 64GB – Ksh 2,900 |
| Installments | 128GB – Ksh 90 Daily; 64GB – Ksh 75 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Oppo A3x (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,600; followed by installments of Ksh 90 daily for one year. The 64GB/4GB configuration is also available at a deposit of Ksh 2,900 and installments of Ksh 75 daily.

Oppo A3x Full Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP F2.0 + Auxiliary Lens |
| Video Recording | 1080P @30fps, 720P @30fps Video Zoom: 1080P @30fps Time-lapse: 1080P @30fps |
| Rear Camera Features | Night, Pano, Slo-mo Time-lapse, Sticker Text Scanner, Extra HD Open-loop Focus Motor FOV 78°; 4P lens; AF LED Flash |
| Front Camera | 5MP F2.2, FOV 78°; 3P lens; FF |
| Front Camera Features | Portrait, Night Pano, Time-lapse Sticker, Extra HD 1080/720P @ 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X @ 2133MHz, 2 × 16 bits 4GB Expanded RAM |
| Storage | 128GB / 64GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1604 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16.7 million Colors (8-bit) |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Wet Touch Responsive 89.9% Screen Ratio Vivid mode: 83% NTSC Gentle mode: 71% NTSC 180Hz Touch Sampling Rate China Southern Glass (twice-reinforced) |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh Non-Removable |
| Battery Features | 45W Fast Charging (11V/4.1A) 50% Charge in 30 Minutes SUPERVOOC 2.0 |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 ColorOS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant MIL-STD-810H Compliant |
| AI Features | AI Portrait Retouching |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM Card / Nano-USIM Card SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n WLAN 2.4G/WLAN 5G WLAN Display WLAN network tethering Wi-Fi 5GHz 80MHz |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | BeiDou, GPS GLONASS, Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, BLE |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | 300% Ultra Volume Mode Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, and aptx |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Geomagnetic sensor Front/back ambient light sensor Proximity sensor Accelerometer Gravity sensor Pedometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm |
| Body | Plastic Body Military-grade Shock & Drop Resistance |
| Weight | 186 g |
| Colors | Nebula Red Ocean Blue |
| In the Box | Oppo A3x Handset USB Data Cable Charger SIM Ejector Tool Quick guide Safety guide Protective Case |
| Model Number | CPH2681 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | 128GB – Ksh 16,500 64GB – Ksh 14,000 |
| Lipa Mdogo Mdogo Price | Ksh 3,600 Deposit Installments of Ksh 90 Daily |
| Availability | Available since August 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| Battery | 5100mAh |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Oppo A Series |
| Main Camera | 8MP |
| RAM | 4GB |
| Front Camera | 5MP |
| Network | 4G |
| Operating System | Android 14Android 14 is tailored to meet the needs of modern smartphone users, with its sleek design updates, smarter AI-powered features and seamless integration with foldable and large-screen devices. |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A3x (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5100mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.
Related Smartphones
-9% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-14% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,400 – KSh 3,700Price range: KSh 2,400 through KSh 3,700
-6% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.