Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
Tecno Spark 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,200 Original price was: KSh 4,200.KSh 3,700Current price is: KSh 3,700.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,700 Original price was: KSh 2,700.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Storage | 64GB |
| RAM | 3GB |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, Go Edition |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Tecno Pop 10 (64GB/3GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2,500, followed by easy installments of Ksh 65 daily for one year.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Pop 10 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + 0.08MP |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | PDAF / Panorama Portrait / AI Beauty HDR / Bokeh Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 15W Fast Charging 101h Music Playback 80% Charge in 1.4hrs 31hrs talk time 19hrs YouTube Streaming |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Go Edition |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T615 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistance Dual Stereo Speakers DTS Audio 4 Years Lag Free Guarantee 4.5G Lighting Network |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G 300mbps download speeds |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 166 x 77 x 8 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Glittery White Startrail Black |
| In the Box | Tecno Pop 10 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Availability | Available since June 2025 |
Tecno Pop 10 Payment Plans
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 65 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 74 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 93 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 151 Daily |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| Battery | 5000mAh |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Front Camera | 8MP |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Operating System | Android 14Android 14 is tailored to meet the needs of modern smartphone users, with its sleek design updates, smarter AI-powered features and seamless integration with foldable and large-screen devices. |
| RAM | 3GB |
| Series | Tecno Pop Series |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.

Reviews
There are no reviews yet.