Tecno Spark 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,200 Original price was: KSh 4,200.KSh 3,700Current price is: KSh 3,700.
Infinix Hot 60i (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,200Current price is: KSh 4,200.
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 4,200; followed by installments of Ksh 105 Daily for one year.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Spark 40 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.6 + AI Lens |
| Video Recording | 1440p at 30fps 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR PDAF Dual LED Flash FlashSnap BestMoment Algorithm |
| Front Camera | 13MP f/2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1224 x 2720 Pixels (1.5k) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Display Features | 1.5k Resolution Gorilla Glass 7i Pro XDR 144Hz Refresh Rate 4500 Nits Brightness 1600 Nits HBM Brightness Wet-touch Responsive Low Blue Light Certification |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging – Wired Up to 100% in 55 Min – Wired 10W Reverse Charging – Wired Bypass Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 HiOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Splash Resistant Up to 1.5m Drop Resistant Freelink Calls without Signal Wi-Fi Gaming Antenna Design Super Wi-Fi 2.0 Technology 5 Years Lag-free Guarantee |
| AI Features | AI Imaging AI RAW Domain Algorithm AI Call Noise Cancellation AI Call Translation AI Mosaic AI STUDIO AI Eraser 2.0 AI Image Extender AI Sharpness Plus Circle to Search Ask Ella AI Writing AI Translate |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio Hi-Res Audio Hi-Res Wireless Audio 24-bit Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Plastic Frame Slim and lightweight design 6.5 mm thin |
| Weight | 195 g |
| Colors | Ink Black Bamboo Green Moon Titanium Lake Blue |
| In the Box | Tecno Spark 40 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger / Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | Tecno Spark 40 Pro Spark 40 Pro |
| Model Number | KM6 |
| Availability | Available since July 2025 |
Tecno Spark 40 Pro Payment Plans
| Deposit | Ksh 4,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 105 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 126 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 159 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 259 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5200mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 3,500Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500.

Reviews
There are no reviews yet.