Itel City 100 (128GB/4GB; 13MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,700 Original price was: KSh 2,700.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,500 – KSh 2,800Price range: KSh 2,500 through KSh 2,800
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 8MP + AI Lens |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 4GB/3GB |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 (Go Edition), XOS 15.1 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0729-377-277
Description
Infinix Smart 10 (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2,800; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year. The 64GB/4GB variant is also available, at a deposit of Ksh 2,500 and installments of Ksh 65 daily.
Our payment plans are very flexible. You can choose to pay within 12, 9, 6, 5, or 3 months, with interest charged only on your remaining balance. You can also adjust your payments whenever you need to.
See the full breakdown of payment plans here.

Infinix Smart 10 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP F2.0 + AI Lens |
| Video Recording | 1440p 30fps 1080p 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama Bokeh AI Scene Recognition HDR Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X Up to 8GB Extended RAM |
| Storage | 128GB / 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | Punch-Hole Display 120Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness Up to 240Hz Touch Sampling Rate Always-on Display Wet-touch Responsive Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 15W Fast Charging Reverse Wired Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, XOS 15.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio AI Text Optimize Powerful 5m LED Flashlight UltraLink Free Call via Bluetooth |
| AI Features | One-Tap Infinix AI |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 4.5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 7 7.1 x 8.35 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 188 g |
| Colors | Iris Blue Sleek Black Titanium Silver Twilight Gold |
| In the Box | Infinix Smart 10 Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Smart 10 |
| Model Number | X6725 |
| Availability | Available since June 2025 |
Infinix Smart 10 Payment Plans
| Smart 10 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| 12 Months Plan | Ksh 70 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 81 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 103 Daily |
| Smart 10 64GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 65 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 76 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 92 Daily |
Additional information
| Main Camera | 13MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Smart Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700

Reviews
There are no reviews yet.