Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Refurbished)
KSh 10,800 Original price was: KSh 10,800.KSh 10,000Current price is: KSh 10,000.
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Refurbished)
KSh 36,500 Original price was: KSh 36,500.KSh 35,000Current price is: KSh 35,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)
KSh 30,000 Original price was: KSh 30,000.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000.
| Display | 6.8 inches, 1440 x 3088 Pixels |
| Camera | 200MP + 10MP + 10MP + 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
-
Free, Same Day Delivery
- Quick delivery in Nairobi, Kiambu, Mombasa, Eldoret, Nakuru and Kisumu.
- In-store pickup in Nairobi CBD.
- Payment on delivery accepted.
- All Smartphone Brands available.
-
Shop Location
📍 New Al Noor Exhibitions, 1st Floor, Shop B20, Accra Road, Nairobi CBD.
Calls/WhatsApp: 0726-770-758
Description
Samsung Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 28,000; followed by easy installments of Ksh 2,120 weekly for one year.

Galaxy S23 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 200MP F1.7 + 10MP F4.9 + 10MP F2.4 + 12MP F2.2 |
| Video Recording | 8K UHD recording up to 30fps 4K UHD recording up to 60fps 1080p recording up to 240fps 720p slow motion up to 960fps HDR10+ video support |
| Rear Camera Features | 200MP wide, f/1.7, 85° FOV 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 10MP telephoto, f/2.4, 3x optical zoom 10MP periscope telephoto, f/4.9, 10x optical zoom Up to 100x Space Zoom Super Night low-light portrait LED flash |
| Front Camera | 12MP F2.2 |
| Front Camera Features | Auto Focus PDAF, 80° FOV |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.8 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 550 ppi |
| Display Features | Adaptive 120Hz refresh rate (1–120Hz) 240Hz touch sampling rate (Game Mode) HDR support 1200 nits HBM brightness 1750 nits peak brightness Vision Booster technology Enhanced eye comfort mode Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh, Li-Ion |
| Battery Features | 45W wired fast charging Up to 65% charge in ~30 minutes Fast Wireless Charging 2.0 Wireless PowerShare supported QC 2.0 and AFC compatible Up to 25 hours LTE internet usage Up to 25 hours Wi-Fi internet usage Up to 26 hours video playback Up to 99 hours audio playback Up to 49 hours 4G LTE talk time Non-removable battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, One UI 8 |
| Processor | 3.36 GHz Octa-core |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) |
| GPU | Adreno 740 |
| Platform Features | IP68 Water Resistant Samsung DeX Samsung Wireless DeX Ultra Wideband (UWB) support |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz+6GHz HE160 MIMO 1024-QAM |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.3 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm |
| Body | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) Glass back (Gorilla Glass Victus 2) Aluminum frame |
| Weight | 233 g |
| Colors | Phantom Black Green Lavender Cream White Graphite Lime Sky Blue Red |
| In the Box | Galaxy S23 Ultra handset |
| Other Names | Samsung S23 Ultra S23 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 256GB/12GB – Ksh 80,000 |
| Availability | Available since February 2023 |
Galaxy S23 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Less Deposit) |
| Deposit | Ksh 28,000 |
| 12 Months | Ksh 2,120 Weekly |
| 9 Months | Ksh 2,670 Weekly |
| 6 Months | Ksh 3,620 Weekly |
| 3 Months | Ksh 6,740 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 36,000 |
| 6 Months | Ksh 3,040 Weekly |
| 3 Months | Ksh 5,480 Weekly |
| 2 Months | Ksh 7,680 Weekly |
| 1 Month | Ksh 14,330 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 200MP |
| Front Camera | 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Under 30k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)” Cancel reply
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
Related Smartphones
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Refurbished)
Galaxy Note 20 Ultra (128GB/8GB; 108MP Triple Camera; 4500mAh – Certified Refurbished)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A26 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 13,000 – KSh 15,000Price range: KSh 13,000 through KSh 15,000
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.